Näringstabell

På Hesburgers webplats produktinformationen grundar sej på produktbeskrivningar som vi fått av varuleverantören. Vi följer stor försiktighet och hygieni vid tillredningen av produkter för allergiker samt specialdieter. I restaurangerna har vi dock gemensamma utrymmen för alla produkternas tillredning, så risken för korskontaminering är möjlig.

I Hesburger-restauranger kan alla i olja tillredda produkter (kyckling-, vegetariska- och sojabiffar, VEKE®-sojastickor, lökringar, kycklingnuggets, pommes frites eller kampanj produkt) tillredas i gemensam olja. Hesburgers nötköttbiffar steks på stekplatta, som på vilken tillreds även griskött innehållande bacon.

Vi uppmanar att livsmedel-allergiker samt de med specialdiet att kontrollera råvaro berörande produktinformation före beställningen. Produktinformationen kan ändra vid byte av råvara. Våran webplats har alltid uppdaterad produktinformation. Gällande specialdiet och näring frågor rekommenderar vi att kontakta professionella inom hälsobranchen.

mi = mjölk, nu = nötter, fi = fisk, gl = gluten, ce = selleri, mu = senap, so = soja, eg = ägg, la = laktos, se = sesamfrö

HAMBURGARE

Produktenergi(kJ)energi(kcal)fett(g)kolhydrat( g)socker(g)protein(g)salt(g)laktos(g)minufiglcemusoeglase
Dubbelhamburgare2 81067441,944,29,128,42,30,50
Megahamburgare4 4981 08173,458,110,543,83,20,50
Jättebaconhamburgare3 30979452,047,39,831,87,30,50
Dubbelosthamburgare2 22553231,433,68,227,92,41,00
Osthamburgare1 64239321,332,77,516,71,70,50
Hamburgare1 46635118,032,27,014,21,30,00
Kycklinghamburgare3 01072245,353,48,623,52,90,50
Minikycklinghamburgare1 67340121,238,84,512,81,30,00
VEKE®-sojavegetarisk hamburgare1 89345424,447,85,710,21,90,00
VEKE®-ostvegetarisk hamburgare1 87644923,042,07,516,93,00,50
Glutenfri hamburgare2 47459235,850,79,014,92,10,50

Tortillor

Produktenergi(kJ)energi(kcal)fett(g)kolhydrat( g)socker(g)protein(g)salt(g)laktos(g)minufiglcemusoeglase
Kycklingtortilla2 32255833,137,97,625,53,70,02
VEKE®-sojatortilla *2 75766242,546,46,220,23,10,02

* innehåller soja

Pommes frites & sidorätter

Produktenergi(kJ)energi(kcal)fett(g)kolhydrat( g)socker(g)protein(g)salt(g)laktos(g)minufiglcemusoeglase
Pommes frites *1 11826711,937,00,23,11,30,00
Pommes frites, stor *1 56837416,751,90,34,31,80,00
VEKE®-sojastickor 5 st6881648,99,40,79,70,90,00
VEKE®-sojastickor 8 st1 10126314,315,01,115,51,50,00
Minisallad75180,22,12,01,00,00,00
Gurkstickor46110,11,41,40,60,00,00

* kan innehålla spår av gluten

SALLADER

Produktenergi(kJ)energi(kcal)fett(g)kolhydrat( g)socker(g)protein(g)salt(g)laktos(g)minufiglcemusoeglase
Kycklingsallad1 02724610,07,16,729,93,20,04
Burgersallad1 94946532,05,84,836,22,10,50
Varm kycklingsallad1 32931817,017,04,023,72,70,04
Varm VEKE®-sojasticksallad1 10326312,816,94,715,41,40,00
Minisallad75180,22,12,01,00,00,00
Krutonger385923,612,30,42,20,10,00
Fröblandning *75418014,43,90,67,20,10,00
Glutenfri semla1 1282687,446,65,52,51,10,00

* kan innehålla spår av gluten

Finger snacks

Produktenergi(kJ)energi(kcal)fett(g)kolhydrat( g)socker(g)protein(g)salt(g)laktos(g)minufiglcemusoeglase
Kycklingnuggets 4 st + dipp99423714,118,00,19,91,10,00
Kycklingnuggets 6 st + dipp1 49135621,126,90,114,91,70,00
Kycklingnuggets 9 st + dipp 2 st2 23753431,740,40,222,42,60,00
Kycklingnuggets 15 st + dipp 3 st3 72989152,867,30,337,34,30,00
VEKE®-sojastickor 4 st + dipp7511799,710,30,810,61,00,00
VEKE®-sojastickor 6 st + dipp1 12626914,615,41,215,81,50,00
VEKE®-sojastickor 9 st + dipp 2 st1 69040321,923,11,823,82,30,00
VEKE®-sojastickor 15 st + dipp 3 st2 06549326,728,22,129,02,80,00
Lökringar 5 st + dipp8071928,822,84,43,51,10,00

Dressingar & dippsåser

Produktenergi(kJ)energi(kcal)fett(g)kolhydrat( g)socker(g)protein(g)salt(g)laktos(g)minufiglcemusoeglase
Paprikamajonnäs1 12327329,22,20,60,60,40,00
Gurkmajonnäs87321222,02,31,80,90,10,00
VEKE®-chilimajonnäs68016517,22,40,70,20,50,00
VEKE®-majonnäs naturel90822022,45,22,10,10,40,00
Currymajonnäs87420921,33,51,80,70,20,00
Vitlöksmajonnäs97523625,61,00,51,00,20,00
Husets lätta salladsdressing5091228,411,210,40,50,40,00
Sweet & Sour -dipp160380,09,08,00,20,50,00
BBQ-dipp156370,08,67,40,40,50,00
Ketchup98230,05,44,60,30,40,00
Extra virgin olivolja & balsamvinäger59814315,50,60,60,00,00,00

DRYCKER

Produktenergi(kJ)energi(kcal)fett(g)kolhydrat( g)socker(g)protein(g)salt(g)laktos(g)minufiglcemusoeglase
Coca-Cola / 0.25l4401050,026,526,50,00,00,00
Coca-Cola / 0.4l7041680,042,442,40,00,00,00
Coca-Cola / 0,5l8802100,053,053,00,00,00,00
Coca-cola Zero Sugar / 0,25 l300,00,00,00,10,00,00
Coca-cola Zero Sugar / 0,4 l510,00,00,00,20,00,00
Coca-cola Zero Sugar / 0,5 l610,00,00,00,20,10,00
Fanta No Sugar / 0,25 l3070,01,01,00,00,00,00
Fanta No Sugar / 0,4 L48120,01,61,60,00,00,00
Fanta No Sugar / 0,5 L60150,02,02,00,00,10,00
Sprite No Sugar / 0,25 l1020,60,00,00,00,00,00
Sprite No Sugar / 0,4 l1640,90,00,00,00,00,00
Sprite No Sugar / 0,5 l2051,20,00,00,00,00,00
Mjölkdryck / 0,25 l402953,86,86,88,80,30,00
Mjölkdryck / 0,4 l6441526,010,810,814,00,40,00
Mjölkdryck / 0,5 l8051907,513,513,517,50,50,00
Havredryck / 0,25 l4551073,816,312,52,30,30,00
Havredryck / 0,4 l7281726,026,020,03,60,40,00
Havredryck / 0,5 l9102157,532,525,04,50,50,00
Bonaqua (0.33 l)000,00,00,00,00,00,00
Bonaqua Vildhallon mineralvatten (0.33 l)000,00,00,00,00,00,00
Bonaqua Lemon-Lime mineralvatten (0.33 l)000,00,00,00,00,00,00
Apelsinjuice4581080,522,022,01,80,00,00
Smoothie4601060,427,024,50,50,00,00
Trip-saft256600,014,614,60,00,00,00

DESSERTER

Produktenergi(kJ)energi(kcal)fett(g)kolhydrat( g)socker(g)protein(g)salt(g)laktos(g)minufiglcemusoeglase
Daim-crunch1 99347318,771,055,17,30,60,74
Oreo-choco1 40133211,950,637,05,90,40,00
Jordgubb-cirkus1 3743267,560,050,35,10,30,00
Salmis1 4493437,564,053,25,20,40,00
Mjukglass & jordgubbssås1 1042617,544,235,05,10,30,00
Mjukglass & chokladsås1 22128910,244,433,65,50,40,00
Mjukglass & kolasås1 2632999,849,236,05,80,40,00
Mjukglass & salmiaksås1 1932827,549,038,85,20,40,00
Mjukglass9722307,436,427,65,10,30,00
Minimjukglass & jordgubbssås4791133,818,013,32,40,30,00
Minimjukglass & chokladsås5081204,518,013,02,50,30,00
Minimjukglass & kolasås5191234,419,213,62,60,30,00
Minimjukglass & salmiaksås5011193,819,214,32,40,30,00
Minimjukglass4461063,816,011,52,40,30,00
Daim-crumb358854,99,89,30,50,10,74
Oreo-kexcrumb179421,76,23,40,50,10,00
Färgglatt strössel270640,015,815,30,00,00,00
Salmiakkross256610,015,014,40,00,00,00
Dubbel chokladcookie98223511,030,819,82,70,41,70
Vitchokladcookie1 03224611,732,520,72,50,40,98

Milkshake

Produktenergi(kJ)energi(kcal)fett(g)kolhydrat( g)socker(g)protein(g)salt(g)laktos(g)minufiglcemusoeglase
Vaniljmilkshake o,4 l1 44434214,145,543,39,70,50,00
Jordgubbsmilkshake 0,4 l1 82043115,963,561,39,80,50,00
Chokladmilkshake 0,4 l1 84343614,367,559,710,10,50,00
Bananmilkshake 0,4 l1 88644716,466,364,29,80,50,00
Päronmilkshake 0,4 l1 61138214,354,352,19,90,50,00

mi = mjölk, nu = nötter, fi = fisk, gl = gluten, ce = selleri, mu = senap, so = soja, eg = ägg, la = laktos, se = sesamfrö