Näringsvärde och allergen

Vi uppmanar kunder med livsmedelsallergier eller specialkost att kontrollera produktinformationen om ingredienserna innan beställning. Produktinformationen kan ändras när råvarorna byts ut. På vår webbplats finns alltid den mest uppdaterade produktinformationen tillgänglig. Vid frågor som gäller kost och näring rekommenderar vi att kontakta hälso- och sjukvårdspersonal.

På Hesburger-restauranger kan alla produkter som friteras i olja (kyckling- och VEKE®-grönsaksbiffar, VEKE®-sojastickor, lökringar, kycklingnuggets, pommes frites samt panerade kampanjprodukter) tillagas i samma olja. Hesburgers nötköttsbiffar steks på en stekhäll som även används för tillagning av bacon som innehåller fläskkött samt kycklingfilé till Kycklingtortilla. Alla hamburgare, tortillas och andra produkter tillagas i samma köksutrymmen, vilket innebär att risken för korskontaminering är möjlig.

HAMBURGARE

Produktenergi(kJ)energi(kcal)fett(g)varav mättadkolhydrat( g)socker(g)protein(g)salt(g)laktos(g)
Dubbelhamburgare2 78366841,99,641,79,129,22,30,50
VEKE®-dubbelvegetariskhamburgare3 51884555,56,256,59,328,23,10,50
Megahamburgare4 4931 08073,414,957,311,845,03,10,50
Jättebaconhamburgare3 90193562,517,444,49,947,13,40,50
Dubbelosthamburgare2 20652731,210,731,18,229,32,41,00
Osthamburgare1 60938521,15,830,57,617,11,60,50
Minihamburgare1 43334317,83,630,07,114,61,20,00
Kycklingfiléhamburgare2 18852326,44,346,06,825,33,00,02
Kycklinghamburgare3 00272045,611,052,99,922,62,70,50
Minikycklinghamburgare1 62638921,00,936,84,612,21,10,00
VEKE® vegetarisk hamburgare1 89645426,72,138,47,114,11,60,00
VEKE®-dubbelostvegetariskhamburgare2 80967241,37,046,38,228,03,21,00
VEKE®-ostvegetarisk hamburgare1 84944224,43,838,57,716,32,00,50
VEKE®-minivegetariskhamburgare1 67340021,11,638,07,213,81,60,00

På Hesburger-restauranger kan alla produkter som friteras i olja (kyckling- och VEKE®-grönsaksbiff, VEKE®-sojapinnar, lökringar, kycklingnuggets, pommes frites samt panerade kampanjprodukter) tillagas i samma olja. Vi kan inte garantera att våra pommes frites är glutenfria.

Glutenfria hamburgerbröd finns tillgängliga för våra hamburgare, men vi kan inte garantera att de är helt glutenfria.

Tortillor

Produktenergi(kJ)energi(kcal)fett(g)varav mättadkolhydrat( g)socker(g)protein(g)salt(g)laktos(g)
Kycklingtortilla2 38957334,35,937,57,227,23,70,02
VEKE®-sojatortilla *2 76366442,56,446,66,420,23,10,02

På Hesburger-restauranger kan alla produkter som friteras i olja (kyckling- och VEKE®-grönsaksbiff, VEKE®-sojapinnar, lökringar, kycklingnuggets, pommes frites samt panerade kampanjprodukter) tillagas i samma olja. Vi kan inte garantera att våra pommes frites är glutenfria.

Pommes frites & sidorätter

Produktenergi(kJ)energi(kcal)fett(g)varav mättadkolhydrat( g)socker(g)protein(g)salt(g)laktos(g)
Pommes frites1 11826711,95,737,00,23,11,30,00
Pommes frites, stor1 56837416,78,051,90,34,31,80,00
VEKE®-sojastickor 5 st6881648,91,09,40,79,70,90,00
VEKE®-sojastickor 8 st1 10126314,31,615,01,115,51,50,00
Minisallad105250,30,13,23,11,20,00,00
Gurkstickor46110,10,11,41,40,60,00,00

På Hesburger-restauranger kan alla produkter som friteras i olja (kyckling- och VEKE®-grönsaksbiff, VEKE®-sojapinnar, lökringar, kycklingnuggets, pommes frites samt panerade kampanjprodukter) tillagas i samma olja. Vi kan inte garantera att våra pommes frites är glutenfria.

SALLADER

Produktenergi(kJ)energi(kcal)fett(g)varav mättadkolhydrat( g)socker(g)protein(g)salt(g)laktos(g)
Kycklingsallad1 13027011,55,87,66,932,03,50,04
Burgersallad1 96146831,613,45,55,338,92,00,50
Varm kycklingfilésallad1 50435918,76,420,44,926,83,00,04
Varm VEKE®-sojasticksallad1 12326812,91,617,85,515,61,40,00
Minisallad105250,30,13,23,11,20,00,00
Krutonger385923,60,412,30,42,20,10,00
Fröblandning75418014,42,13,90,67,20,10,00
Glutenfri semla1 1282687,41,246,65,52,51,10,00

På Hesburger-restauranger kan alla produkter som friteras i olja (kyckling- och VEKE®-grönsaksbiff, VEKE®-sojapinnar, lökringar, kycklingnuggets, pommes frites samt panerade kampanjprodukter) tillagas i samma olja. Vi kan inte garantera att våra pommes frites är glutenfria.

Finger snacks

Produktenergi(kJ)energi(kcal)fett(g)varav mättadkolhydrat( g)socker(g)protein(g)salt(g)laktos(g)
Kycklingnuggets 4 st + dipp99423714,12,318,00,19,91,10,00
Kycklingnuggets 6 st + dipp1 49135621,13,426,90,114,91,70,00
Kycklingnuggets 9 st + dipp 2 st2 23753431,75,140,40,222,42,60,00
Kycklingnuggets 15 st + dipp 3 st3 72989152,88,667,30,337,34,30,00
Mozzarellastickor 3 st.1 18428315,07,026,41,99,91,60,99
Lökringar 5 st + dipp8071928,84,422,84,43,51,10,00
VEKE®-sojastickor 4 st + dipp5501317,10,87,50,67,70,70,00
VEKE®-sojastickor 6 st + dipp1 12626914,61,615,41,215,81,50,00
VEKE®-sojastickor 9 st + dipp 2 st1 69040321,92,423,11,823,82,30,00
VEKE®-sojastickor 15 st + dipp 3 st2 06549326,73,028,22,129,02,80,00

På Hesburger-restauranger kan alla produkter som friteras i olja (kyckling- och VEKE®-grönsaksbiff, VEKE®-sojapinnar, lökringar, kycklingnuggets, pommes frites samt panerade kampanjprodukter) tillagas i samma olja. Vi kan inte garantera att våra pommes frites är glutenfria.

Dressingar & dippsåser

Produktenergi(kJ)energi(kcal)fett(g)varav mättadkolhydrat( g)socker(g)protein(g)salt(g)laktos(g)
Paprikamajonnäs1 12327329,22,02,20,60,60,40,00
Gurkmajonnäs87321222,01,62,31,80,90,10,00
VEKEMAJO® Chilimajonnässås68016517,21,22,40,70,20,50,00
VEKEMAJO® Naturel Majonnässås90822022,41,65,22,10,10,40,00
VEKEMAJO® Vitlöksmajonnässås84520521,21,53,80,40,10,20,00
Cheddarostsås257615,80,81,80,80,80,80,02
Currymajonnäs87420921,31,73,51,80,70,20,00
Husets lätta salladsdressing5091228,40,211,210,40,50,40,00
Sweet & Sour -dipp160380,00,09,08,00,20,50,00
BBQ-dipp156370,00,08,67,40,40,50,00
Ketchup95230,10,15,24,30,30,30,00

DRYCKER

Produktenergi(kJ)energi(kcal)fett(g)varav mättadkolhydrat( g)socker(g)protein(g)salt(g)laktos(g)
Coca-Cola / 0.25l4401050,00,026,526,50,00,00,00
Coca-Cola / 0.4l7041680,00,042,442,40,00,00,00
Coca-Cola / 0,5l8802100,00,053,053,00,00,00,00
Coca-cola Zero Sugar / 0,25 l300,00,00,00,00,10,00,00
Coca-cola Zero Sugar / 0,4 l510,00,00,00,00,20,00,00
Coca-cola Zero Sugar / 0,5 l610,00,00,00,00,20,10,00
Fanta No Sugar / 0,25 l3070,00,01,01,00,00,00,00
Fanta No Sugar / 0,4 L48120,00,01,61,60,00,00,00
Fanta No Sugar / 0,5 L60150,00,02,02,00,00,10,00
Sprite No Sugar / 0,25 l1020,60,00,00,00,00,00,00
Sprite No Sugar / 0,4 l1640,90,00,00,00,00,00,00
Sprite No Sugar / 0,5 l2051,20,00,00,00,00,00,00
Mjölkdryck / 0,25 l402953,82,56,86,88,80,30,00
Mjölkdryck / 0,4 l6441526,04,010,810,814,00,40,00
Mjölkdryck / 0,5 l8051907,55,013,513,517,50,50,00
Havredryck / 0,25 l6071457,50,816,88,81,50,30,00
Havredryck / 0,4 l97223212,01,226,814,02,40,40,00
Havredryck / 0,5 l1 21529015,01,533,517,53,00,50,00
Bonaqua000,00,00,00,00,00,00,00
Apelsinnectar4581080,50,022,022,01,80,00,00
Äppeljuice4581081,20,025,024,31,20,00,00
Smoothie405950,00,022,019,80,00,00,00
Trip-saft256600,00,014,614,60,00,00,00

MJUKGLASS

Produktenergi(kJ)energi(kcal)fett(g)varav mättadkolhydrat( g)socker(g)protein(g)salt(g)laktos(g)
Rocky Road1 24729612,38,438,932,87,00,30,00
Dubbeljordgubb1 1642778,07,545,344,95,60,20,00
Dubbelkaramell1 32031410,37,650,145,66,20,40,00
Dubbelsalmiak1 2382948,07,549,247,25,70,20,00
Mjukglass & jordgubbssås8942128,07,529,429,05,60,20,00
Mjukglass & chokladsås1 00123810,77,729,027,26,00,20,00
Mjukglass & kolasås1 05325010,37,634,430,06,20,20,00
Mjukglass & salmiaksås9822338,07,534,232,85,70,20,00
Mjukglass7621817,97,421,621,65,50,20,00
Minimjukglass & jordgubbssås414984,03,712,812,72,80,10,00
Minimjukglass & chokladsås4401044,73,812,712,22,90,10,00
Minimjukglass & kolasås4531084,63,814,012,92,90,10,00
Minimjukglass & salmiaksås4361034,03,714,013,62,80,10,00
Minimjukglass381904,03,710,810,82,80,10,00

Dessert

Produktenergi(kJ)energi(kcal)fett(g)varav mättadkolhydrat( g)socker(g)protein(g)salt(g)laktos(g)
Mjukis-kaffe1 35232211,79,939,538,314,40,50,00
Chokladiskaffe5981426,00,819,914,71,90,20,00
Karamelliskaffe1 0592538,62,936,826,410,30,50,00
Dubbel chokladcookie98223511,05,930,819,82,70,41,70
Vitchokladcookie1 03224611,76,832,520,72,50,40,98
Churros med mjukis och chokladsås8942209,44,129,618,54,20,40,00

Milkshake

Produktenergi(kJ)energi(kcal)fett(g)varav mättadkolhydrat( g)socker(g)protein(g)salt(g)laktos(g)
Vaniljmilkshake o,4 l1 49635515,414,241,141,112,50,40,00
Jordgubbsmilkshake 0,4 l1 87244417,214,259,159,112,70,40,00
Chokladmilkshake 0,4 l1 89544915,614,363,157,512,90,40,00
Bananmilkshake 0,4 l1 93846017,714,262,062,012,60,40,00
Päronmilkshake 0,4 l1 66439515,614,249,949,912,70,40,00