Näringstabell

På Hesburgers webplats produktinformationen grundar sej på produktbeskrivningar som vi fått av varuleverantören. Vi följer stor försiktighet och hygieni vid tillredningen av produkter för allergiker samt specialdieter. I restaurangerna har vi dock gemensamma utrymmen för alla produkternas tillredning, så risken för korskontaminering är möjlig.

I Hesburger restauranger alla i olja tillredda produket (hön- och vegetariska-biffarna, sojastickorna, lökringarna, nuggetar och pommes frites) kan tillredas i gemensamma olja. Hesburgers nötköttbiffar steks på stekplatta, som på vilken tillreds även griskött innehållande bacon.

Vi uppmanar att livsmedel-allergiker samt de med specialdiet att kontrollera råvaro berörande produktinformation före beställningen. Produktinformationen kan ändra vid byte av råvara. Våran webplats har alltid uppdaterad produktinformation. Gällande specialdiet och näring frågor rekommenderar vi att kontakta professionella inom hälsobranchen.

mi = mjölk, nu = nötter, fi = fisk, gl = gluten, ce = selleri, mu = senap, so = soja, eg = ägg, la = laktos, se = sesamfrö

HAMBURGARE

Produktenergi(kJ)energi(kcal)fett(g)kolhydrat( g)socker(g)protein(g)salt(g)laktos(g)minufiglcemusoeglase
Dubbelhamburgare2 83767742,344,09,028,42,30,50
Megahamburgare4 5681 09174,358,210,843,83,20,50
Kebab-hamburgare2 91269543,150,03,925,23,30,50
Jättebaconhamburgare3 29378752,445,18,631,53,10,50
Dubbelosthamburgare2 24053531,534,08,127,92,41,00
Osthamburgare1 65739521,433,17,516,71,60,50
Hamburgare1 48135318,132,67,014,21,20,00
Råghamburgare2 32955637,327,54,723,81,90,50
Kycklinghamburgare2 83667742,252,67,120,82,50,00
Minikycklinghamburgare1 68540221,338,94,312,81,30,00
Havrebondbönaburger2 57861634,759,99,114,61,80,00
Glutenfri hamburgare2 66863539,952,19,515,12,20,50

Tortillor

Produktenergi(kJ)energi(kcal)fett(g)kolhydrat( g)socker(g)protein(g)salt(g)laktos(g)minufiglcemusoeglase
Kycklingtortilla2 37656734,237,37,925,33,70,03
Sojatortilla2 88768944,546,96,621,03,10,03
Vegetarisk tortilla2 42857932,848,26,718,62,80,00

POMMES FRITES

Produktenergi(kJ)energi(kcal)fett(g)kolhydrat( g)socker(g)protein(g)salt(g)laktos(g)minufiglcemusoeglase
Pommes frites *1 11426611,936,90,23,11,30,00
Pommes frites, large *1 60938417,153,20,34,41,80,00

* kan innehålla spår av gluten

SALLADER

Produktenergi(kJ)energi(kcal)fett(g)kolhydrat( g)socker(g)protein(g)salt(g)laktos(g)minufiglcemusoeglase
Kycklingsallad1 05725210,87,16,729,13,20,08
Burgersallad1 94946532,05,84,836,22,10,50
Varm kycklingsallad1 33731917,417,04,521,82,50,08
Varm sojasallad1 14127213,317,54,716,01,40,00
Minisallad75180,22,12,01,00,00,00
Minimorötter109260,24,84,60,50,00,00
Krutonger385923,612,30,42,20,10,00
Fröblandning *75418014,43,90,67,20,10,00
Glutenfri semla1 1282687,446,65,52,51,10,00

* kan innehålla spår av gluten

SmåRÄTTER

Produktenergi(kJ)energi(kcal)fett(g)kolhydrat( g)socker(g)protein(g)salt(g)laktos(g)minufiglcemusoeglase
Kycklingnuggets 4 st + dipp99423714,118,00,09,91,10,00
Kycklingnuggets 6 st + dipp1 49135621,126,90,014,91,70,00
Kycklingnuggets 9 st + dipp 2 st2 23753431,740,40,022,42,60,00
Lökringar 5 st + dipp8071928,822,84,43,51,10,00
Sojastickor 4 st + dipp7511799,710,30,810,61,00,00
Sojastickor 6 st + dipp1 12626914,615,41,215,81,50,00
Sojastickor 9 st + dipp 2 st1 69040321,923,11,823,82,30,00

Toast

Produktenergi(kJ)energi(kcal)fett(g)kolhydrat( g)socker(g)protein(g)salt(g)laktos(g)minufiglcemusoeglase
Toast med skinka, cheddar och tomat1 21729014,127,43,913,41,91,00
Toast med kyckling, cheddar och jalapeno1 63439023,127,23,618,12,51,00

Dressingar och dip såser

Produktenergi(kJ)energi(kcal)fett(g)kolhydrat( g)socker(g)protein(g)salt(g)laktos(g)minufiglcemusoeglase
Paprikamajonnäs1 15727630,00,90,40,60,30,00
Gurkmajonnäs90121522,32,71,50,90,20,00
Chilimajonnäs79919120,02,60,60,40,40,00
Currymajonnäs87420921,33,51,80,70,20,00
Vitlöksmajonnäs99323725,60,90,10,90,20,00
Husets lätta salladssås5221258,711,311,00,40,30,00
Sweet & sour-sås192461,48,08,00,20,50,00
BBQ-sås160380,18,97,50,40,50,00
Extra virgin olivolja & balsamvinäger59814315,50,60,60,00,00,00
Ketchup95230,15,24,30,30,30,00

DRYCKER

Produktenergi(kJ)energi(kcal)fett(g)kolhydrat( g)socker(g)protein(g)salt(g)laktos(g)minufiglcemusoeglase
Coca-Cola / 0.25l4401050,026,526,50,00,00,00
Coca-Cola / 0.4l7041680,042,442,40,00,00,00
Coca-Cola / 0,5l8802100,053,053,00,00,00,00
Coca-cola Zero Sugar / 0,25 l300,00,00,00,10,00,00
Coca-cola Zero Sugar / 0,4 l510,00,00,00,20,00,00
Coca-cola Zero Sugar / 0,5 l610,00,00,00,20,10,00
Fanta / 0,25 l4501070,026,526,50,00,00,00
Fanta / 0,4 l7201720,042,442,40,00,00,00
Fanta / 0,5 l9002150,053,053,00,00,00,00
Sprite No Sugar / 0,25 l1020,60,00,00,00,00,00
Sprite No Sugar / 0,4 l1640,90,00,00,00,00,00
Sprite No Sugar / 0,5 l2051,20,00,00,00,00,00
Apelsinjuice / 0,25 l4701120,325,025,01,00,00,00
Apelsinjuice / 0,4 l7521800,440,040,01,60,00,00
Apelsinjuice / 0,5 l9402250,550,050,02,00,00,00
Äppeljuice / 0,25 l4701120,327,527,51,00,00,00
Äppeljuice / 0,4 l7521800,444,044,01,60,00,00
Äppeljuice / 0,5 l9402250,555,055,02,00,00,00
Havredryck / 0,25 l4551073,816,312,52,30,30,00
Havredryck / 0,4 l7281726,026,020,03,60,40,00
Havredryck / 0,5 l9102157,532,525,04,50,50,00
Bonaqua mineralvatten (0.33 l)000,00,00,00,00,00,00
Bonaqua Vildhallon mineralvatten (0.33 l)000,00,00,00,00,00,00
Bonaqua Lemon-Lime mineralvatten (0.33 l)000,00,00,00,00,00,00
Vattenflaska000,00,00,00,00,00,00
Fettfri mjölk (2 dl)276660,09,89,86,80,29,80
Trip Hallon258600,114,814,80,10,00,00

SMOOTHIE OCH FRUITIE

Produktenergi(kJ)energi(kcal)fett(g)kolhydrat( g)socker(g)protein(g)salt(g)laktos(g)minufiglcemusoeglase
Mango-päronsmoothie 0,4 l9362235,829,528,210,30,30,00
Jordgubbs-banansmoothie 0,4 l9592296,028,724,910,60,30,00
Blåbär-banansmoothie 0,4 l9472266,730,926,110,90,30,00
Mango-päron-havresmoothie 0,4 l9992387,837,027,72,30,30,00
Jordgubbs-banan-havresmoothie 0,4 l1 0212448,036,224,42,60,30,00
Blåbär-banan-havresmoothie 0,4 l1 0092418,738,425,62,90,30,00
Mango-päronfruitie 0,4 l8612050,545,343,91,80,00,00
Jordgubbs-bananfruitie 0,4 l8842110,844,440,62,10,00,00
Blåbär-bananfruitie 0,4 l8722081,546,641,82,40,00,00

DESSERTER

Produktenergi(kJ)energi(kcal)fett(g)kolhydrat( g)socker(g)protein(g)salt(g)laktos(g)minufiglcemusoeglase
Glassburgare7201728,021,114,63,10,20,00
Daim-crunch2 03848620,267,150,28,90,50,84
Oreo-choco1 44334413,548,433,97,40,30,00
Jordgubb-cirkus1 4083368,857,746,66,50,20,00
Salmis1 4823538,861,749,56,60,20,00
Jordgubbsmjukis1 1382718,841,931,36,50,20,00
Chokladmjukis1 26330111,742,230,56,90,20,00
Kolamjukis1 29730911,045,631,17,10,20,10
Salmiakmjukis1 2262928,846,735,16,60,20,00
Vaniljmjukis1 0052408,734,023,96,50,20,00
Minimjukis jordgubbe4871164,116,811,83,00,30,00
Minimjukis choklad5181234,916,911,63,10,30,00
Minimjukis kola5271254,717,711,83,20,30,03
Minimjukis salmiak5091214,118,012,83,00,30,00
Minimjukis vanilj4541084,114,910,03,00,30,00
Daim-crumb358854,99,89,30,50,10,74
Oreo-kexcrumb179421,76,23,40,50,10,00
Färggranna strössel270640,015,815,30,00,00,00
Salmiakkross256610,015,014,40,00,00,00
Dubbel chokladcookie98223511,030,819,82,70,41,70
Vitchokladcookie1 03224611,732,520,72,50,40,98

Smaskiga milkshaker

Produktenergi(kJ)energi(kcal)fett(g)kolhydrat( g)socker(g)protein(g)salt(g)laktos(g)minufiglcemusoeglase
Jordgubbs-banan1 55637315,044,639,211,50,31,00
Dubbel chokladcookie2 56561430,369,154,915,40,82,70
Kola-vitchokoladcookie2 63262930,672,556,115,30,82,03

Milkshake

Produktenergi(kJ)energi(kcal)fett(g)kolhydrat( g)socker(g)protein(g)salt(g)laktos(g)minufiglcemusoeglase
Vaniljmilkshake o,4 l1 47235115,441,337,811,90,30,00
Jordgubbsmilkshake 0,4 l1 84844017,259,355,812,00,30,00
Chokladmilkshake 0,4 l1 88345015,962,459,012,80,30,00
Bananmilkshake 0,4 l1 91445617,762,258,711,90,30,00
Päronmilkshake 0,4 l1 64039115,650,146,612,10,30,00

Heta drycker

Produktenergi(kJ)energi(kcal)fett(g)kolhydrat( g)socker(g)protein(g)salt(g)laktos(g)minufiglcemusoeglase
Kakao (2 dl)331791,014,013,01,00,00,00

mi = mjölk, nu = nötter, fi = fisk, gl = gluten, ce = selleri, mu = senap, so = soja, eg = ägg, la = laktos, se = sesamfrö

På Hesburgers webplats produktinformationen grundar sej på produktbeskrivningar som vi fått av varuleverantören. Vi följer stor försiktighet och hygieni vid tillredningen av produkter för allergiker samt specialdieter. I restaurangerna har vi dock gemensamma utrymmen för alla produkternas tillredning, så risken för korskontaminering är möjlig.

I Hesburger restauranger alla i olja tillredda produket (hön- och vegetariska-biffarna, sojastickorna, lökringarna, nuggetar och pommes frites) kan tillredas i gemensamma olja. Hesburgers nötköttbiffar steks på stekplatta, som på vilken tillreds även griskött innehållande bacon.

Vi uppmanar att livsmedel-allergiker samt de med specialdiet att kontrollera råvaro berörande produktinformation före beställningen. Produktinformationen kan ändra vid byte av råvara. Våran webplats har alltid uppdaterad produktinformation. Gällande specialdiet och näring frågor rekommenderar vi att kontakta professionella inom hälsobranchen.