Näringstabell

På Hesburgers webplats produktinformationen grundar sej på produktbeskrivningar som vi fått av varuleverantören. Vi följer stor försiktighet och hygieni vid tillredningen av produkter för allergiker samt specialdieter. I restaurangerna har vi dock gemensamma utrymmen för alla produkternas tillredning, så risken för korskontaminering är möjlig.

I Hesburger restauranger alla i olja tillredda produket (hön- och vegetariska-biffarna, sojastickorna, lökringarna, nuggetar och pommes frites) kan tillredas i gemensamma olja. Hesburgers nötköttbiffar steks på stekplatta, som på vilken tillreds även griskött innehållande bacon och gris ytterfile.

Vi uppmanar att livsmedel-allergiker samt de med specialdiet att kontrollera råvaro berörande produktinformation före beställningen. Produktinformationen kan ändra vid byte av råvara. Våran webplats har alltid uppdaterad produktinformation. Gällande specialdiet och näring frågor rekommenderar vi att kontakta professionella inom hälsobranchen.

mi = mjölk, nu = nötter, fi = fisk, gl = gluten, ce = selleri, mu = senap, so = soja, eg = ägg, la = laktos, se = sesamfrö

HAMBURGARE

Produktenergi/kJenergi/kcalfett/gkolhydrat/gsocker/gprotein/gsalt/glaktos/gminufiglcemusoeglase
Dubbelhamburgare2 83767742,344,09,028,42,30,50
Megahamburgare4 5681 09174,358,210,843,83,20,50
Jättebaconhamburgare3 21676850,743,26,833,22,60,50
Dubbelosthamburgare2 24053531,534,08,127,92,41,00
Osthamburgare1 65739521,433,17,516,71,60,50
Hamburgare1 48135318,132,67,014,21,20,00
Rågfiléhamburgare2 27654330,136,36,326,62,00,00
Kycklinghamburgare2 83667742,252,67,120,82,50,00
Minikycklinghamburgare1 68540221,338,94,312,81,30,00
Havrebondbönaburger2 57861634,759,99,114,61,80,00
Glutenfri hamburgare2 51059836,151,69,214,92,10,50

Tortillor

Produktenergi/kJenergi/kcalfett/gkolhydrat/gsocker/gprotein/gsalt/glaktos/gminufiglcemusoeglase
Kycklingtortilla2 31455334,734,53,023,64,10,03
Sojatortilla2 83467744,045,63,720,43,30,03
Vegetarisk tortilla2 51560135,947,43,918,13,00,00

POMMES FRITES

Produktenergi/kJenergi/kcalfett/gkolhydrat/gsocker/gprotein/gsalt/glaktos/gminufiglcemusoeglase
Pommes frites *1 11426611,936,90,23,11,30,00
Pommes frites, large *1 60938417,153,20,34,41,80,00

* kan innehålla spår av gluten

SALLADER

Produktenergi/kJenergi/kcalfett/gkolhydrat/gsocker/gprotein/gsalt/glaktos/gminufiglcemusoeglase
Kycklingsallad1 07625612,35,24,129,13,60,08
Burgersallad1 94446432,25,84,835,82,00,50
Varm kycklingsallad1 33731917,417,04,521,82,50,08
Varm sojasallad1 14127213,317,54,716,01,40,00
Minisallad75180,22,12,01,00,00,00
Minimorötter109260,24,84,60,50,00,00
Krutonger385923,612,30,42,20,10,00
Fröblandning *75418014,43,90,67,20,10,00
Glutenfri semla1 1282687,446,65,52,51,10,00

* kan innehålla spår av gluten

SIDA MATRÄTTER

Produktenergi/kJenergi/kcalfett/gkolhydrat/gsocker/gprotein/gsalt/glaktos/gminufiglcemusoeglase
Kycklingnuggets 4 st + dipp99423714,118,00,09,91,10,00
Kycklingnuggets 6 st + dipp1 49135621,126,90,014,91,70,00
Kycklingnuggets 9 st + dipp 2 st2 23753431,740,40,022,42,60,00
Lökringar 5 st + dipp8071928,822,84,43,51,10,00
Sojastickor 4 st + dipp4501075,86,20,56,30,60,00
Sojastickor 6 st + dipp6761618,79,20,79,50,90,00
Sojastickor 9 st + dipp 2 st1 01424213,113,91,114,31,40,00

Toast

Produktenergi/kJenergi/kcalfett/gkolhydrat/gsocker/gprotein/gsalt/glaktos/gminufiglcemusoeglase
Toast med skinka, cheddar och tomat1 25730014,427,53,915,22,11,00
Toast med kyckling, cheddar och jalapeno1 64239123,726,42,618,12,71,00

Dressingar och dip såser

Produktenergi/kJenergi/kcalfett/gkolhydrat/gsocker/gprotein/gsalt/glaktos/gminufiglcemusoeglase
Paprikamajonnäs1 15727630,00,90,40,60,30,00
Gurkmajonnäs90121522,32,71,50,90,20,00
Chilimajonnäs79919120,02,60,60,40,40,00
Currymajonnäs87420921,33,51,80,70,20,00
Vitlöksmajonnäs99323725,60,90,10,90,20,00
Caesar-salladssås45810910,33,72,00,40,40,00
Vitlökssalladssås80219219,24,53,00,10,20,00
Husets lätta salladssås5221258,711,311,00,40,30,00
Sweet & sour-sås192461,48,08,00,20,50,00
BBQ-sås160380,18,97,50,40,50,00
Extra virgin olivolja & balsamvinäger59814315,50,60,60,00,00,00
Ketchup95230,15,24,30,30,30,00
Senap142341,34,63,30,90,20,00

DRYCKER

Produktenergi/kJenergi/kcalfett/gkolhydrat/gsocker/gprotein/gsalt/glaktos/gminufiglcemusoeglase
Coca-Cola / 0.25l4401050,026,526,50,00,00,00
Coca-Cola / 0.4l7041680,042,442,40,00,00,00
Coca-Cola / 0,5l8802100,053,053,00,00,00,00
Coca-cola Zero Sugar / 0,25 l300,00,00,00,10,00,00
Coca-cola Zero Sugar / 0,4 l510,00,00,00,20,00,00
Coca-cola Zero Sugar / 0,5 l610,00,00,00,20,10,00
Fanta / 0,25 l4501070,026,526,50,00,00,00
Fanta / 0,4 l7201720,042,442,40,00,00,00
Fanta / 0,5 l9002150,053,053,00,00,00,00
Sprite Zero / 0,25 l1020,60,00,00,00,00,00
Sprite Zero / 0,4 l1640,90,00,00,00,00,00
Sprite Zero / 0,5 l2051,20,00,00,00,00,00
Apelsinjuice / 0,25 l4701120,325,025,01,00,00,00
Apelsinjuice / 0,4 l7521800,440,040,01,60,00,00
Apelsinjuice / 0,5 l9402250,550,050,02,00,00,00
Äppeljuice / 0,25 l4701120,327,527,51,00,00,00
Äppeljuice / 0,4 l7521800,444,044,01,60,00,00
Äppeljuice / 0,5 l9402250,555,055,02,00,00,00
Bonaqua mineralvatten (0.33 l)000,00,00,00,00,00,00
Bonaqua Vildhallon mineralvatten (0.33 l)000,00,00,00,00,00,00
Bonaqua Lemon-Lime mineralvatten (0.33 l)000,00,00,00,00,00,00
Vattenflaska (0.5 l)000,00,00,00,00,00,00
Fettfri mjölk (2 dl)276660,09,89,86,80,29,80
Trip Hallon330780,019,019,00,00,00,00

SMOOTHIE OCH FRUITIE

Produktenergi/kJenergi/kcalfett/gkolhydrat/gsocker/gprotein/gsalt/glaktos/gminufiglcemusoeglase
Mango-päronsmoothie 0,4 l9362235,829,528,210,30,30,00
Jordgubbs-banansmoothie 0,4 l9592296,028,724,910,60,30,00
Blåbär-banansmoothie 0,4 l9472266,730,926,110,90,30,00
Mango-päronfruitie 0,4 l8612050,545,343,91,80,00,00
Jordgubbs-bananfruitie 0,4 l8842110,844,440,62,10,00,00
Blåbär-bananfruitie 0,4 l8722081,546,641,82,40,00,00

DESSERTER

Produktenergi/kJenergi/kcalfett/gkolhydrat/gsocker/gprotein/gsalt/glaktos/gminufiglcemusoeglase
Vaniljmjukis1 0052408,734,023,96,50,20,00
Jordgubbsmjukis1 1452739,440,730,66,50,20,00
Chokladmjukis1 26530212,141,529,07,00,20,00
Kolamjukis1 29831011,045,734,07,10,20,10
Choklad-salmis2 01448116,874,159,18,20,30,86
Choklad-crunch1 54636914,552,139,17,50,30,76
Cirkus1 78942713,468,856,37,50,21,06
Minimjukis vanilj4541084,114,910,03,00,30,00
Minimjukis jordgubbe4891164,316,511,63,00,30,00
Minimjukis choklad5191235,016,711,33,10,30,00
Minimjukis kola5271254,717,812,53,10,30,03
Färgsprakande strössel202480,011,811,50,00,00,00
Salmiakbitar176420,010,39,90,00,00,00
Chokladkrokant281672,410,710,10,60,10,76
Färgglad chokladströssel288692,411,310,80,40,00,96
Dubbel chokladcookie97623311,030,420,02,70,81,70
Vitchokladcookie1 01624311,631,920,82,50,40,98

Smaskiga milkshaker

Produktenergi/kJenergi/kcalfett/gkolhydrat/gsocker/gprotein/gsalt/glaktos/gminufiglcemusoeglase
Jordgubbs-banan1 57437615,444,839,411,50,31,00
Dubbel chokladcookie2 57861530,868,554,615,51,12,70
Kola-vitchokoladcookie2 63462930,972,157,915,30,72,03

Milkshake

Produktenergi/kJenergi/kcalfett/gkolhydrat/gsocker/gprotein/gsalt/glaktos/gminufiglcemusoeglase
Vaniljmilkshake o,4 l1 47235115,441,337,811,90,30,00
Jordgubbsmilkshake 0,4 l1 84844017,259,355,812,00,30,00
Chokladmilkshake 0,4 l1 88345015,962,459,012,80,30,00
Bananmilkshake 0,4 l1 91445617,762,258,711,90,30,00
Päronmilkshake 0,4 l1 64039115,650,146,612,10,30,00

Heta drycker

Produktenergi/kJenergi/kcalfett/gkolhydrat/gsocker/gprotein/gsalt/glaktos/gminufiglcemusoeglase
Kakao (2 dl)331791,014,013,01,00,00,00

mi = mjölk, nu = nötter, fi = fisk, gl = gluten, ce = selleri, mu = senap, so = soja, eg = ägg, la = laktos, se = sesamfrö

På Hesburgers webplats produktinformationen grundar sej på produktbeskrivningar som vi fått av varuleverantören. Vi följer stor försiktighet och hygieni vid tillredningen av produkter för allergiker samt specialdieter. I restaurangerna har vi dock gemensamma utrymmen för alla produkternas tillredning, så risken för korskontaminering är möjlig.

I Hesburger restauranger alla i olja tillredda produket (hön- och vegetariska-biffarna, sojastickorna, lökringarna, nuggetar och pommes frites) kan tillredas i gemensamma olja. Hesburgers nötköttbiffar steks på stekplatta, som på vilken tillreds även griskött innehållande bacon och gris ytterfile.

Vi uppmanar att livsmedel-allergiker samt de med specialdiet att kontrollera råvaro berörande produktinformation före beställningen. Produktinformationen kan ändra vid byte av råvara. Våran webplats har alltid uppdaterad produktinformation. Gällande specialdiet och näring frågor rekommenderar vi att kontakta professionella inom hälsobranchen.