Näringstabell

På Hesburgers webplats produktinformationen grundar sej på produktbeskrivningar som vi fått av varuleverantören. Vi följer stor försiktighet och hygieni vid tillredningen av produkter för allergiker samt specialdieter. I restaurangerna har vi dock gemensamma utrymmen för alla produkternas tillredning, så risken för korskontaminering är möjlig.

I Hesburger-restauranger kan alla i olja tillredda produkter (kyckling-, vegetariska- och sojabiffar, VEKE®-sojastickor, lökringar, kycklingnuggets och pommes frites) tillredas i gemensam olja. Hesburgers nötköttbiffar steks på stekplatta, som på vilken tillreds även griskött innehållande bacon.

Vi uppmanar att livsmedel-allergiker samt de med specialdiet att kontrollera råvaro berörande produktinformation före beställningen. Produktinformationen kan ändra vid byte av råvara. Våran webplats har alltid uppdaterad produktinformation. Gällande specialdiet och näring frågor rekommenderar vi att kontakta professionella inom hälsobranchen.

mi = mjölk, nu = nötter, fi = fisk, gl = gluten, ce = selleri, mu = senap, so = soja, eg = ägg, la = laktos, se = sesamfrö

HAMBURGARE

Produktenergi(kJ)energi(kcal)fett(g)kolhydrat( g)socker(g)protein(g)salt(g)laktos(g)minufiglcemusoeglase
Dubbelhamburgare2 81067441,944,29,128,42,30,50
Megahamburgare4 5121 08573,458,610,943,93,20,50
Jättebaconhamburgare3 31679652,147,79,931,88,50,50
Dubbelosthamburgare2 22553231,433,68,227,92,41,00
Osthamburgare1 64239321,332,77,516,71,70,50
Hamburgare1 46635118,032,27,014,21,30,00
Kycklinghamburgare3 00572145,353,38,423,42,90,50
Minikycklinghamburgare1 67340121,238,84,512,81,30,00
VEKE®-sojavegetarisk hamburgare1 65439719,743,16,410,82,00,00
VEKE®-ostvegetarisk hamburgare1 87644923,042,07,516,93,00,50
Glutenfri hamburgare2 48459435,851,19,315,02,10,50

Tortillor

Produktenergi(kJ)energi(kcal)fett(g)kolhydrat( g)socker(g)protein(g)salt(g)laktos(g)minufiglcemusoeglase
Kycklingtortilla2 33756233,238,48,125,63,70,02
VEKE®-sojatortilla *2 77266642,646,96,720,33,10,02

* innehåller soja

Pommes frites och sidorätter

Produktenergi(kJ)energi(kcal)fett(g)kolhydrat( g)socker(g)protein(g)salt(g)laktos(g)minufiglcemusoeglase
Pommes frites *1 11826711,937,00,23,11,30,00
Pommes frites, stor *1 56837416,751,90,34,31,80,00
VEKE®-sojastickor 5 st6881648,99,40,79,70,90,00
VEKE®-sojastickor 8 st1 10126314,315,01,115,51,50,00
Minisallad75180,22,12,01,00,00,00
Gurkstickor46110,11,41,40,60,00,00

* kan innehålla spår av gluten

SALLADER

Produktenergi(kJ)energi(kcal)fett(g)kolhydrat( g)socker(g)protein(g)salt(g)laktos(g)minufiglcemusoeglase
Kycklingsallad1 02724610,07,16,729,93,20,04
Burgersallad1 94946532,05,84,836,22,10,50
Varm kycklingsallad1 45919118,319,64,725,32,70,04
Varm sojasallad1 10326312,816,94,715,41,40,00
Minisallad75180,22,12,01,00,00,00
Minimorötter109260,24,84,60,50,00,00
Krutonger385923,612,30,42,20,10,00
Fröblandning *75418014,43,90,67,20,10,00
Glutenfri semla1 1282687,446,65,52,51,10,00

* kan innehålla spår av gluten

Finger snacks

Produktenergi(kJ)energi(kcal)fett(g)kolhydrat( g)socker(g)protein(g)salt(g)laktos(g)minufiglcemusoeglase
Kycklingnuggets 4 st + dipp99423714,118,00,19,91,10,00
Kycklingnuggets 6 st + dipp1 49135621,126,90,114,91,70,00
Kycklingnuggets 9 st + dipp 2 st2 23753431,740,40,222,42,60,00
Lökringar 5 st + dipp8071928,822,84,43,51,10,00
VEKE®-sojastickor 4 st + dipp7511799,710,30,810,61,00,00
VEKE®-sojastickor 6 st + dipp1 12626914,615,41,215,81,50,00
VEKE®-sojastickor 9 st + dipp 2 st1 69040321,923,11,823,82,30,00

Dressingar och dippsåser

Produktenergi(kJ)energi(kcal)fett(g)kolhydrat( g)socker(g)protein(g)salt(g)laktos(g)minufiglcemusoeglase
Paprikamajonnäs1 12327329,22,20,60,60,40,00
Gurkmajonnäs87321222,02,31,80,90,10,00
VEKE®-chilimajonnäs68016517,22,40,70,20,50,00
VEKE®-majonnäs naturel90822022,45,22,10,10,40,00
Currymajonnäs87420921,33,51,80,70,20,00
Vitlöksmajonnäs97523625,61,00,51,00,20,00
Husets lätta salladsdressing5091228,411,210,40,50,40,00
Sweet & Sour -dipp160380,09,08,00,20,50,00
BBQ-dipp156370,08,67,40,40,50,00
Extra virgin olivolja & balsamvinäger59814315,50,60,60,00,00,00
Ketchup98230,05,44,60,30,40,00

DRYCKER

Produktenergi(kJ)energi(kcal)fett(g)kolhydrat( g)socker(g)protein(g)salt(g)laktos(g)minufiglcemusoeglase
Coca-Cola / 0.25l4401050,026,526,50,00,00,00
Coca-Cola / 0.4l7041680,042,442,40,00,00,00
Coca-Cola / 0,5l8802100,053,053,00,00,00,00
Coca-cola Zero Sugar / 0,25 l300,00,00,00,10,00,00
Coca-cola Zero Sugar / 0,4 l510,00,00,00,20,00,00
Coca-cola Zero Sugar / 0,5 l610,00,00,00,20,10,00
Fanta No Sugar / 0,25 l3070,01,01,00,00,00,00
Fanta No Sugar / 0,4 L48120,01,61,60,00,00,00
Fanta No Sugar / 0,5 L60150,02,02,00,00,10,00
Sprite No Sugar / 0,25 l1020,60,00,00,00,00,00
Sprite No Sugar / 0,4 l1640,90,00,00,00,00,00
Sprite No Sugar / 0,5 l2051,20,00,00,00,00,00
Apelsinjuice / 0,25 l4701120,325,025,01,00,00,00
Apelsinjuice / 0,4 l7521800,440,040,01,60,00,00
Apelsinjuice / 0,5 l9402250,550,050,02,00,00,00
Äppeljuice / 0,25 l4701120,327,527,51,00,00,00
Äppeljuice / 0,4 l7521800,444,044,01,60,00,00
Äppeljuice / 0,5 l9402250,555,055,02,00,00,00
Mjölkdryck / 0,25 l402953,86,86,88,80,30,00
Mjölkdryck / 0,4 l6441526,010,810,814,00,40,00
Mjölkdryck / 0,5 l8051907,513,513,517,50,50,00
Havredryck / 0,25 l4551073,816,312,52,30,30,00
Havredryck / 0,4 l7281726,026,020,03,60,40,00
Havredryck / 0,5 l9102157,532,525,04,50,50,00
Bonaqua (0.33 l)000,00,00,00,00,00,00
Bonaqua Vildhallon mineralvatten (0.33 l)000,00,00,00,00,00,00
Bonaqua Lemon-Lime mineralvatten (0.33 l)000,00,00,00,00,00,00
Trip Hallon258600,114,814,80,10,00,00

SMOOTHIE OCH FRUITIE

Produktenergi(kJ)energi(kcal)fett(g)kolhydrat( g)socker(g)protein(g)salt(g)laktos(g)minufiglcemusoeglase
Jordgubbs-banansmoothie 0,4 l9592296,028,724,910,60,30,00
Blåbär-banansmoothie 0,4 l9472266,730,926,110,90,30,00
Jordgubbs-banan-havresmoothie 0,4 l1 0212448,036,224,42,60,30,00
Blåbär-banan-havresmoothie 0,4 l1 0092418,738,425,62,90,30,00
Jordgubbs-bananfruitie 0,4 l8712061,041,437,62,40,00,00
Blåbär-bananfruitie 0,4 l8592031,743,638,82,60,00,00

DESSERTER

Produktenergi(kJ)energi(kcal)fett(g)kolhydrat( g)socker(g)protein(g)salt(g)laktos(g)minufiglcemusoeglase
Daim-crunch2 01147919,568,351,68,70,50,74
Oreo-choco1 41633712,648,334,07,10,30,00
Jordgubb-cirkus1 3903318,257,747,36,30,20,00
Salmis1 4643478,261,850,26,40,20,00
Mjukglass & jordgubbssås1 1202668,241,932,06,30,20,00
Mjukglass & chokladsås1 23729410,942,130,66,70,30,00
Mjukglass & kolasås1 27930410,546,933,07,00,30,00
Mjukglass & salmiaksås1 2082868,246,835,86,40,20,00
Mjukglass9872348,134,124,66,30,20,00
Minimjukglass & jordgubbssås4871164,116,811,83,00,30,00
Minimjukglass & chokladsås5161234,816,911,53,10,30,00
Minimjukglass & kolasås5271254,718,112,13,20,30,00
Minimjukglass & salmiaksås5091214,118,012,83,00,30,00
Minimjukglass4541084,114,910,03,00,30,00
Daim-crumb358854,99,89,30,50,10,74
Oreo-kexcrumb179421,76,23,40,50,10,00
Färgglatt strössel270640,015,815,30,00,00,00
Salmiakkross256610,015,014,40,00,00,00
Dubbel chokladcookie98223511,030,819,82,70,41,70
Vitchokladcookie1 03224611,732,520,72,50,40,98

Smaskiga milkshaker

Produktenergi(kJ)energi(kcal)fett(g)kolhydrat( g)socker(g)protein(g)salt(g)laktos(g)minufiglcemusoeglase
Jordgubbs-banan1 57037515,844,238,811,10,31,00
Dubbel chokladcookie2 57561531,068,654,215,00,82,70
Kola-vitchokoladcookie2 64663131,572,756,315,00,81,98

Milkshake

Produktenergi(kJ)energi(kcal)fett(g)kolhydrat( g)socker(g)protein(g)salt(g)laktos(g)minufiglcemusoeglase
Vaniljmilkshake o,4 l1 47235115,441,337,811,90,30,00
Jordgubbsmilkshake 0,4 l1 84844017,259,355,812,00,30,00
Chokladmilkshake 0,4 l1 87144515,663,354,212,30,30,00
Bananmilkshake 0,4 l1 91445617,762,258,711,90,30,00
Päronmilkshake 0,4 l1 64039115,650,146,612,10,30,00

Heta drycker

Produktenergi(kJ)energi(kcal)fett(g)kolhydrat( g)socker(g)protein(g)salt(g)laktos(g)minufiglcemusoeglase
Kakao (2 dl)331791,014,013,01,00,00,00

mi = mjölk, nu = nötter, fi = fisk, gl = gluten, ce = selleri, mu = senap, so = soja, eg = ägg, la = laktos, se = sesamfrö

På Hesburgers webplats produktinformationen grundar sej på produktbeskrivningar som vi fått av varuleverantören. Vi följer stor försiktighet och hygieni vid tillredningen av produkter för allergiker samt specialdieter. I restaurangerna har vi dock gemensamma utrymmen för alla produkternas tillredning, så risken för korskontaminering är möjlig.

I Hesburger-restauranger kan alla i olja tillredda produkter (kyckling-, vegetariska- och sojabiffar, VEKE®-sojastickor, lökringar, kycklingnuggets och pommes frites) tillredas i gemensam olja. Hesburgers nötköttbiffar steks på stekplatta, som på vilken tillreds även griskött innehållande bacon.

Vi uppmanar att livsmedel-allergiker samt de med specialdiet att kontrollera råvaro berörande produktinformation före beställningen. Produktinformationen kan ändra vid byte av råvara. Våran webplats har alltid uppdaterad produktinformation. Gällande specialdiet och näring frågor rekommenderar vi att kontakta professionella inom hälsobranchen.