Näringsvärde och allergen

På Hesburgers webplats produktinformationen grundar sej på produktbeskrivningar som vi fått av varuleverantören. Vi följer stor försiktighet och hygieni vid tillredningen av produkter för allergiker samt specialdieter. I restaurangerna har vi dock gemensamma utrymmen för alla produkternas tillredning, så risken för korskontaminering är möjlig.

I Hesburger-restauranger kan alla i olja tillredda produkter (kyckling-, vegetariska- och sojabiffar, VEKE®-sojastickor, lökringar, kycklingnuggets, pommes frites eller kampanj produkt) tillredas i gemensam olja. Hesburgers nötköttbiffar steks på stekplatta, som på vilken tillreds även griskött innehållande bacon.

Vi uppmanar att livsmedel-allergiker samt de med specialdiet att kontrollera råvaro berörande produktinformation före beställningen. Produktinformationen kan ändra vid byte av råvara. Våran webplats har alltid uppdaterad produktinformation. Gällande specialdiet och näring frågor rekommenderar vi att kontakta professionella inom hälsobranchen.

HAMBURGARE

Produktenergi(kJ)energi(kcal)fett(g)kolhydrat( g)socker(g)protein(g)salt(g)laktos(g)
Dubbelhamburgare2 83868141,943,79,130,52,40,50
Megahamburgare4 5281 08973,457,410,546,83,20,50
Jättebaconhamburgare3 98595663,245,69,349,13,60,50
Dubbelosthamburgare2 25353931,433,18,129,92,51,00
Osthamburgare1 65639721,332,57,517,71,70,50
Hamburgare1 48035518,032,07,015,21,30,00
Kycklinghamburgare3 02172545,453,78,923,62,90,50
Minikycklinghamburgare1 67340121,238,84,512,81,30,00
VEKE®-sojavegetarisk hamburgare1 90245624,448,06,010,41,90,00
VEKE®-ostvegetarisk hamburgare1 87644923,042,07,516,83,00,50

Tortillor

Produktenergi(kJ)energi(kcal)fett(g)kolhydrat( g)socker(g)protein(g)salt(g)laktos(g)
Kycklingtortilla2 32856033,238,17,825,63,70,02
VEKE®-sojatortilla *2 76366442,546,66,420,23,10,02

* innehåller soja

Pommes frites & sidorätter

Produktenergi(kJ)energi(kcal)fett(g)kolhydrat( g)socker(g)protein(g)salt(g)laktos(g)
Pommes frites *1 11826711,937,00,23,11,30,00
Pommes frites, stor *1 56837416,751,90,34,31,80,00
VEKE®-sojastickor 5 st6881648,99,40,79,70,90,00
VEKE®-sojastickor 8 st1 10126314,315,01,115,51,50,00
Minisallad97230,32,92,81,10,00,00
Gurkstickor46110,11,41,40,60,00,00

* kan innehålla spår av gluten

SALLADER

Produktenergi(kJ)energi(kcal)fett(g)kolhydrat( g)socker(g)protein(g)salt(g)laktos(g)
Kycklingsallad1 03824810,07,67,330,03,20,04
Burgersallad1 98547432,15,45,239,32,10,50
Varm kycklingsallad1 34032017,117,54,523,82,70,04
Varm VEKE®-sojasticksallad1 11426612,817,55,215,51,40,00
Minisallad97230,32,92,81,10,00,00
Krutonger385923,612,30,42,20,10,00
Fröblandning *75418014,43,90,67,20,10,00
Glutenfri semla1 1282687,446,65,52,51,10,00

* kan innehålla spår av gluten

Finger snacks

Produktenergi(kJ)energi(kcal)fett(g)kolhydrat( g)socker(g)protein(g)salt(g)laktos(g)
Kycklingnuggets 4 st + dipp99423714,118,00,19,91,10,00
Kycklingnuggets 6 st + dipp1 49135621,126,90,114,91,70,00
Kycklingnuggets 9 st + dipp 2 st2 23753431,740,40,222,42,60,00
Kycklingnuggets 15 st + dipp 3 st3 72989152,867,30,337,34,30,00
Mozzarellastickor 3 st.1 18428315,026,41,99,91,60,99
Lökringar 5 st + dipp8071928,822,84,43,51,10,00
VEKE®-sojastickor 4 st + dipp5501317,17,50,67,70,70,00
VEKE®-sojastickor 6 st + dipp1 12626914,615,41,215,81,50,00
VEKE®-sojastickor 9 st + dipp 2 st1 69040321,923,11,823,82,30,00
VEKE®-sojastickor 15 st + dipp 3 st2 06549326,728,22,129,02,80,00

Dressingar & dippsåser

Produktenergi(kJ)energi(kcal)fett(g)kolhydrat( g)socker(g)protein(g)salt(g)laktos(g)
Paprikamajonnäs1 12327329,22,20,60,60,40,00
Gurkmajonnäs87321222,02,31,80,90,10,00
VEKE®-chilimajonnäs68016517,22,40,70,20,50,00
VEKE®-majonnäs naturel90822022,45,22,10,10,40,00
Currymajonnäs87420921,33,51,80,70,20,00
VEKE® Vitlöksmajonnäs84520521,23,80,40,10,20,00
Cheddarostsås257615,81,80,80,80,80,02
Husets lätta salladsdressing5091228,411,210,40,50,40,00
Sweet & Sour -dipp160380,09,08,00,20,50,00
BBQ-dipp156370,08,67,40,40,50,00
Ketchup98230,05,44,60,30,40,00
Extra virgin olivolja & balsamvinäger59814315,50,60,60,00,00,00

DRYCKER

Produktenergi(kJ)energi(kcal)fett(g)kolhydrat( g)socker(g)protein(g)salt(g)laktos(g)
Coca-Cola / 0.25l4401050,026,526,50,00,00,00
Coca-Cola / 0.4l7041680,042,442,40,00,00,00
Coca-Cola / 0,5l8802100,053,053,00,00,00,00
Coca-cola Zero Sugar / 0,25 l300,00,00,00,10,00,00
Coca-cola Zero Sugar / 0,4 l510,00,00,00,20,00,00
Coca-cola Zero Sugar / 0,5 l610,00,00,00,20,10,00
Fanta No Sugar / 0,25 l3070,01,01,00,00,00,00
Fanta No Sugar / 0,4 L48120,01,61,60,00,00,00
Fanta No Sugar / 0,5 L60150,02,02,00,00,10,00
Sprite No Sugar / 0,25 l1020,60,00,00,00,00,00
Sprite No Sugar / 0,4 l1640,90,00,00,00,00,00
Sprite No Sugar / 0,5 l2051,20,00,00,00,00,00
Mjölkdryck / 0,25 l402953,86,86,88,80,30,00
Mjölkdryck / 0,4 l6441526,010,810,814,00,40,00
Mjölkdryck / 0,5 l8051907,513,513,517,50,50,00
Havredryck / 0,25 l4551073,816,312,52,30,30,00
Havredryck / 0,4 l7281726,026,020,03,60,40,00
Havredryck / 0,5 l9102157,532,525,04,50,50,00
Bonaqua (0.33 l)000,00,00,00,00,00,00
Bonaqua Vildhallon mineralvatten (0.33 l)000,00,00,00,00,00,00
Bonaqua Lemon-Lime mineralvatten (0.33 l)000,00,00,00,00,00,00
Apelsinjuice4581080,522,022,01,80,00,00
Äppeljuice46110,02,52,40,00,00,00
Smoothie4601060,427,024,50,50,00,00
Trip-saft256600,014,614,60,00,00,00

DESSERTER

Produktenergi(kJ)energi(kcal)fett(g)kolhydrat( g)socker(g)protein(g)salt(g)laktos(g)
Churros med mjukis och chokladsås8942209,429,618,54,20,40,00
Daim-crunch1 78842619,355,848,98,00,50,74
Oreo-choco1 19028312,435,831,06,40,30,00
Jordgubb-cirkus1 1642778,045,244,35,60,20,00
Salmis1 2382948,049,247,25,70,20,00
Mjukglass & jordgubbssås8942128,029,429,05,60,20,00
Mjukglass & chokladsås1 01124010,729,627,65,90,20,00
Mjukglass & kolasås1 05325010,334,430,06,20,20,00
Mjukglass & salmiaksås9822338,034,232,85,70,20,00
Mjukglass7621817,921,621,65,50,20,00
Minimjukglass & jordgubbssås414984,012,812,72,80,10,00
Minimjukglass & chokladsås4431054,712,812,32,90,10,00
Minimjukglass & kolasås4531084,614,012,92,90,10,00
Minimjukglass & salmiaksås4361034,014,013,62,80,10,00
Minimjukglass381904,010,810,82,80,10,00
Dubbel chokladcookie98223511,030,819,82,70,41,70
Vitchokladcookie1 03224611,732,520,72,50,40,98

Milkshake

Produktenergi(kJ)energi(kcal)fett(g)kolhydrat( g)socker(g)protein(g)salt(g)laktos(g)
Vaniljmilkshake o,4 l1 49635515,441,141,112,50,40,00
Jordgubbsmilkshake 0,4 l1 87244417,259,159,112,70,40,00
Chokladmilkshake 0,4 l1 89544915,663,157,512,90,40,00
Bananmilkshake 0,4 l1 93846017,762,062,012,60,40,00
Päronmilkshake 0,4 l1 66439515,649,949,912,70,40,00