Näringstabell

På Hesburgers webplats produktinformationen grundar sej på produktbeskrivningar som vi fått av varuleverantören. Vi följer stor försiktighet och hygieni vid tillredningen av produkter för allergiker samt specialdieter. I restaurangerna har vi dock gemensamma utrymmen för alla produkternas tillredning, så risken för korskontaminering är möjlig.

I Hesburger-restauranger alla i olja tillredda produkter (hön- och vegetariska-biffarna, sojastickorna, lökringarna, nuggetar och pommes frites) kan tillredas i gemensamma olja. Hesburgers nötköttbiffar steks på stekplatta, som på vilken tillreds även griskött innehållande bacon.

Vi uppmanar att livsmedel-allergiker samt de med specialdiet att kontrollera råvaro berörande produktinformation före beställningen. Produktinformationen kan ändra vid byte av råvara. Våran webplats har alltid uppdaterad produktinformation. Gällande specialdiet och näring frågor rekommenderar vi att kontakta professionella inom hälsobranchen.

mi = mjölk, nu = nötter, fi = fisk, gl = gluten, ce = selleri, mu = senap, so = soja, eg = ägg, la = laktos, se = sesamfrö

HAMBURGARE

Produktenergi(kJ)energi(kcal)fett(g)kolhydrat( g)socker(g)protein(g)salt(g)laktos(g)minufiglcemusoeglase
Dubbelhamburgare2 80967441,944,19,028,42,30,50
Megahamburgare4 5121 08573,458,610,943,93,20,50
Jättebaconhamburgare3 26878451,945,58,831,53,10,50
Dubbelosthamburgare2 22653331,433,68,127,92,31,00
Osthamburgare1 64339321,332,77,516,71,60,50
Hamburgare1 46735118,032,27,014,21,20,00
Kycklinghamburgare3 00572145,353,38,423,42,90,50
Minikycklinghamburgare1 67340121,238,84,512,81,30,00
VEKE®-sojavegetarisk hamburgare1 65439719,743,16,410,82,00,00
VEKE®-ostvegetarisk hamburgare1 86744723,141,47,016,82,90,50
Glutenfri hamburgare2 63763239,751,59,615,12,10,50

Tortillor

Produktenergi(kJ)energi(kcal)fett(g)kolhydrat( g)socker(g)protein(g)salt(g)laktos(g)minufiglcemusoeglase
Kycklingtortilla2 33756233,238,48,125,63,70,02
Sojatortilla *2 84768443,548,06,821,43,20,02
Vegetarisk tortilla *2 56861336,448,76,818,72,80,00

* innehåller soja

POMMES FRITES

Produktenergi(kJ)energi(kcal)fett(g)kolhydrat( g)socker(g)protein(g)salt(g)laktos(g)minufiglcemusoeglase
Pommes frites *1 11826711,937,00,23,11,30,00
Pommes frites, large *1 56837416,751,90,34,31,80,00

* kan innehålla spår av gluten

SALLADER

Produktenergi(kJ)energi(kcal)fett(g)kolhydrat( g)socker(g)protein(g)salt(g)laktos(g)minufiglcemusoeglase
Kycklingsallad1 02724610,07,16,729,93,20,04
Burgersallad1 94946532,05,84,836,22,10,50
Varm kycklingsallad1 30731316,617,04,522,62,50,04
Varm sojasallad1 14127213,317,54,716,01,40,00
Minisallad75180,22,12,01,00,00,00
Minimorötter109260,24,84,60,50,00,00
Krutonger385923,612,30,42,20,10,00
Fröblandning *75418014,43,90,67,20,10,00
Glutenfri semla1 1282687,446,65,52,51,10,00

* kan innehålla spår av gluten

SmåRÄTTER

Produktenergi(kJ)energi(kcal)fett(g)kolhydrat( g)socker(g)protein(g)salt(g)laktos(g)minufiglcemusoeglase
Kycklingnuggets 4 st + dipp99423714,118,00,19,91,10,00
Kycklingnuggets 6 st + dipp1 49135621,126,90,114,91,70,00
Kycklingnuggets 9 st + dipp 2 st2 23753431,740,40,222,42,60,00
Lökringar 5 st + dipp8071928,822,84,43,51,10,00
Sojastickor 4 st + dipp7511799,710,30,810,61,00,00
Sojastickor 6 st + dipp1 12626914,615,41,215,81,50,00
Sojastickor 9 st + dipp 2 st1 69040321,923,11,823,82,30,00

Dressingar och dippsåser

Produktenergi(kJ)energi(kcal)fett(g)kolhydrat( g)socker(g)protein(g)salt(g)laktos(g)minufiglcemusoeglase
Paprikamajonnäs1 12327329,22,20,60,60,40,00
Gurkmajonnäs87321222,02,31,80,90,10,00
Chilimajonnäs79919120,02,60,60,40,40,00
VEKE®-majonnäs naturel90822022,45,22,10,10,40,00
Currymajonnäs87420921,33,51,80,70,20,00
Vitlöksmajonnäs99323725,60,90,10,90,20,00
Husets lätta salladssås5091228,411,210,40,50,40,00
Sweet & Sour -dipp192461,48,08,00,20,50,00
BBQ-dipp160380,18,97,50,40,50,00
Extra virgin olivolja & balsamvinäger59814315,50,60,60,00,00,00
Ketchup95230,15,24,30,30,30,00

DRYCKER

Produktenergi(kJ)energi(kcal)fett(g)kolhydrat( g)socker(g)protein(g)salt(g)laktos(g)minufiglcemusoeglase
Coca-Cola / 0.25l4401050,026,526,50,00,00,00
Coca-Cola / 0.4l7041680,042,442,40,00,00,00
Coca-Cola / 0,5l8802100,053,053,00,00,00,00
Coca-cola Zero Sugar / 0,25 l300,00,00,00,10,00,00
Coca-cola Zero Sugar / 0,4 l510,00,00,00,20,00,00
Coca-cola Zero Sugar / 0,5 l610,00,00,00,20,10,00
Fanta / 0,25 l4501070,026,526,50,00,00,00
Fanta / 0,4 l7201720,042,442,40,00,00,00
Fanta / 0,5 l9002150,053,053,00,00,00,00
Sprite No Sugar / 0,25 l1020,60,00,00,00,00,00
Sprite No Sugar / 0,4 l1640,90,00,00,00,00,00
Sprite No Sugar / 0,5 l2051,20,00,00,00,00,00
Apelsinjuice / 0,25 l4701120,325,025,01,00,00,00
Apelsinjuice / 0,4 l7521800,440,040,01,60,00,00
Apelsinjuice / 0,5 l9402250,550,050,02,00,00,00
Äppeljuice / 0,25 l4701120,327,527,51,00,00,00
Äppeljuice / 0,4 l7521800,444,044,01,60,00,00
Äppeljuice / 0,5 l9402250,555,055,02,00,00,00
Mjölkdryck / 0,25 l402953,86,86,88,80,30,00
Mjölkdryck / 0,4 l6441526,010,810,814,00,40,00
Mjölkdryck / 0,5 l8051907,513,513,517,50,50,00
Havredryck / 0,25 l4551073,816,312,52,30,30,00
Havredryck / 0,4 l7281726,026,020,03,60,40,00
Havredryck / 0,5 l9102157,532,525,04,50,50,00
Bonaqua mineralvatten (0.33 l)000,00,00,00,00,00,00
Bonaqua Vildhallon mineralvatten (0.33 l)000,00,00,00,00,00,00
Bonaqua Lemon-Lime mineralvatten (0.33 l)000,00,00,00,00,00,00
Trip Hallon258600,114,814,80,10,00,00

SMOOTHIE OCH FRUITIE

Produktenergi(kJ)energi(kcal)fett(g)kolhydrat( g)socker(g)protein(g)salt(g)laktos(g)minufiglcemusoeglase
Mango-päronsmoothie 0,4 l9362235,829,528,210,30,30,00
Jordgubbs-banansmoothie 0,4 l9592296,028,724,910,60,30,00
Blåbär-banansmoothie 0,4 l9472266,730,926,110,90,30,00
Mango-päron-havresmoothie 0,4 l9992387,837,027,72,30,30,00
Jordgubbs-banan-havresmoothie 0,4 l1 0212448,036,224,42,60,30,00
Blåbär-banan-havresmoothie 0,4 l1 0092418,738,425,62,90,30,00
Mango-päronfruitie 0,4 l8492000,842,340,92,00,00,00
Jordgubbs-bananfruitie 0,4 l8712061,041,437,62,40,00,00
Blåbär-bananfruitie 0,4 l8592031,743,638,82,60,00,00

DESSERTER

Produktenergi(kJ)energi(kcal)fett(g)kolhydrat( g)socker(g)protein(g)salt(g)laktos(g)minufiglcemusoeglase
Glassburgare7201728,021,114,63,10,20,00
Daim-crunch2 01147919,568,351,68,70,50,74
Oreo-choco1 41633712,648,334,07,10,30,00
Jordgubb-cirkus1 3903318,257,747,36,30,20,00
Salmis1 4643478,261,850,26,40,20,00
Jordgubbsmjukis1 1202668,241,932,06,30,20,00
Chokladmjukis1 23729410,942,130,66,70,30,00
Kolamjukis1 27930410,546,933,07,00,30,00
Salmiakmjukis1 2082868,246,835,86,40,20,00
Vaniljmjukis9872348,134,124,66,30,20,00
Minimjukis jordgubbe4871164,116,811,83,00,30,00
Minimjukis choklad5161234,816,911,53,10,30,00
Minimjukis kola5271254,718,112,13,20,30,00
Minimjukis salmiak5091214,118,012,83,00,30,00
Minimjukis vanilj4541084,114,910,03,00,30,00
Daim-crumb358854,99,89,30,50,10,74
Oreo-kexcrumb179421,76,23,40,50,10,00
Färggranna strössel270640,015,815,30,00,00,00
Salmiakkross256610,015,014,40,00,00,00
Dubbel chokladcookie98223511,030,819,82,70,41,70
Vitchokladcookie1 03224611,732,520,72,50,40,98

Smaskiga milkshaker

Produktenergi(kJ)energi(kcal)fett(g)kolhydrat( g)socker(g)protein(g)salt(g)laktos(g)minufiglcemusoeglase
Jordgubbs-banan1 57037515,844,238,811,10,31,00
Dubbel chokladcookie2 57561531,068,654,215,00,82,70
Kola-vitchokoladcookie2 64663131,572,756,315,00,81,98

Milkshake

Produktenergi(kJ)energi(kcal)fett(g)kolhydrat( g)socker(g)protein(g)salt(g)laktos(g)minufiglcemusoeglase
Vaniljmilkshake o,4 l1 47235115,441,337,811,90,30,00
Jordgubbsmilkshake 0,4 l1 84844017,259,355,812,00,30,00
Chokladmilkshake 0,4 l1 87144515,663,354,212,30,30,00
Bananmilkshake 0,4 l1 91445617,762,258,711,90,30,00
Päronmilkshake 0,4 l1 64039115,650,146,612,10,30,00

Heta drycker

Produktenergi(kJ)energi(kcal)fett(g)kolhydrat( g)socker(g)protein(g)salt(g)laktos(g)minufiglcemusoeglase
Kakao (2 dl)331791,014,013,01,00,00,00

mi = mjölk, nu = nötter, fi = fisk, gl = gluten, ce = selleri, mu = senap, so = soja, eg = ägg, la = laktos, se = sesamfrö

På Hesburgers webplats produktinformationen grundar sej på produktbeskrivningar som vi fått av varuleverantören. Vi följer stor försiktighet och hygieni vid tillredningen av produkter för allergiker samt specialdieter. I restaurangerna har vi dock gemensamma utrymmen för alla produkternas tillredning, så risken för korskontaminering är möjlig.

I Hesburger restauranger alla i olja tillredda produket (hön- och vegetariska-biffarna, sojastickorna, lökringarna, nuggetar och pommes frites) kan tillredas i gemensamma olja. Hesburgers nötköttbiffar steks på stekplatta, som på vilken tillreds även griskött innehållande bacon.

Vi uppmanar att livsmedel-allergiker samt de med specialdiet att kontrollera råvaro berörande produktinformation före beställningen. Produktinformationen kan ändra vid byte av råvara. Våran webplats har alltid uppdaterad produktinformation. Gällande specialdiet och näring frågor rekommenderar vi att kontakta professionella inom hälsobranchen.